دیابت

انتخاب دستگاه قند خون مناسب

دستگاه قند خون

انتخاب دستگاه قند خون مناسب به پیشگری از قندخون بالا و البته عوارض آن کمک می کند. دستگاه قندخون که با نام گلوکومتر نیز شناخته می شود وظیفه اندازه گیری میزان گلوکز خون را بر عهده دارد. بنابراین چگونگی انتخاب این دستگاه نیز اهمیت دارد. در ادامه مقاله از سایت اورشاد مفصلا به چگونگی عملکرد دستگاه تست قندخون، ویژگی ها و چگونگی انتخاب دستگاه قندخون مناسب پرداخته ایم.

دستگاه قند خون چگونه کار می کند؟

دستگاه تست قندپخون توسط بیماران دیابتی استفاده می شود و هدف از این دستگاه، نظارت بر میزان قندخون و تنظیم مصرف انسولین می باشد. چرا که اگر میزان قند خون بالا برود ممکن است منجر به عوارض جبران ناپذیری چون:

 • انواع سکته
 • اختلالات چشمی( رتینوپاتی دیابتی)
 • عوارض و مشکلات در بارداری
 • اختلالات کلیوی( نفروپاتی دیابتی)
 • نوروپاتی دیابتی
 • مرگ ناگهانی و … شود.

این دستگاه که یک نوار استریپ نیز به همراه دارد برای جمع آوری قطرات خون استفاده می شود. اما با پیشرفت تجهیزات پزشکی معمولا شاهد دستگاه هایی هستیم که کمتر تهاجمی هستند. به طور کلی دستگاه تست قند خون به سه دسته تقسیم می شود:

 • دستگاه تهاجمی: دستگاه قند خون تهاجمی با استفاده از دستگاه لنسینگ، لانست و نوار استریپ به بررسی میزان قند خون می پردازد و به صورت کیت در داروخانه به فروش می رسد.
 • دستگاه غیر تهاجمی: با ورود این دستگاه دیگر نیازی به سوزن زدن دست و نوار استریپ نمی باشد. کافیست دستگاه را سمت ناحیه اندازه گیری قندخون که معمولا دست می باشد برده و سنسورهای فیزیکی شیمیایی دستگاه میزان قندخون را مشخص خواهند کرد.
 • مانیتور مداوم: این وسیله همانند دستگاه فشارهای پمپی بر روی بازو بسته شده و همواره همراه بیمار است و به عبارتی قندخون بیمار را مداوم نمایش می دهد.

لازم به ذکر است که بدانید دقیق ترین دستگاه تست قندخون در حال حاضر همان نوع تهاجمی می باشد. یکسری نکات وجود دارد که به شما در انتخاب دستگاه قند خون مناسب و البته مرغوب کمک می کند.

ویژگی های دستگاه قندخون مناسب

همان طور که می دانید دستکاه قند خونی مناسب است که با نیازهای بیمار مطابقت داشته باشد. اما پیش از خرید دستگاه، باید عواملی را نیز در نظر بگیرید که به انتخاب دستگاه قند خون مناسب به شما کمک می کند. برخی از این عوامل عبارتند از:

 • سهولت در جا به جایی: برای یک بیمار دیابتی همراه داشتن دستگاه قند خون ضروری است. به همین دلیل باید دستگاهی را انتخاب کنید که حمل و نقل آسانی داشته باشد و به عبارتی کم حجم باشد.
 • سهولت استفاده: دستگاه تست قندخون در انواع مختلفی قابل ارائه است. دستگاه قندخون مناسب باید استفاده راحتی داشته باشد و نتایج قندخون را به درستی نمایش دهد.
 • استفاده از تراشه: دستگاه های قند خون تهاجمی به همراه نوار تست بسته بندی شده اند که هریک حاوی تراشه خاصی هستند و یکبار مصرف بوده و باید پس از استفاده دور انداخته شوند. انتخاب دستگاه قند خون مناسب به این مورد نیز بستگی دارد که تراشه و نوار با یکدیگر مطابقت داشته باشند تا نتایج به درستی ظاهر شوند.
 • دقت اندازه گیری: دستگاه قندخونی مناسب است که کمترین خطای ممکن را داشته باشد و بیش از 98 درصد جواب قطعی را به فرد بدهد. در غیر این صورت، خطای بالا در دستگاه قند خون عواقب خطرناکی را به همراه دارد.
 • زمان دستگاه: دستگاه های قندخون متنوعی در بازار موجود است که عدد قندخون فرد را طی 5-60 ثانیه نمایش می دهد. پیش از خرید حتما به این نکته نیز توجه فرمایید زیرا سرعت واکنش دستگاه نیز به نجات بیمار از خطرات احتمالی بستگی دارد.
 • قابلیت انتقال اطلاعات: پزشک از برخی بیماران ممکن است درخواست ارقام طولانی مدت قند خون را درخواست کند. در چنین مواردی توصیه می شود دستگاه قندخونی را خریداری کنید که لوازم جانبی برای انتقال اطلاعات به همراه داشته باشد.
 • میزان خون لازم: دستگاه های قندخون مختلفی موجود می باشد که هر یک میزان خون مشخصی را برای نمایش نتیجه لازم می دانند. معمولا دستگاه قندخون قدیمی نیاز به میزان خون بیشتری دارند. پیش از خرید به این نکته نیز دقت کنید که دستگاه قند خونی که خریداری می کنید قدیمی است یا جدید.
 • مجهز به سیستم BVC: این سیستم لازمه انتخاب دستگاه قندخون مناسب است. زیرا مشخص می کند که چه میزان از حجم خون به نمایش نتیجه قطعی بستگی دارد. میزان خون ناکافی به خطای دستگاه و نمایش نتیجه نادرست می انجامد.
 • واحد میزان قندخون: پیش از انتخاب دستگاه قندخون مناسب به کشور سازنده آن دقت کنید. زیرا هر کشور میزان قند خون را بر اساس واحد مشخصی نمایش می دهند. به عنوان مثال: دستگاه های آمریکایی بر حسب میلی گرم بر دسی لیتر یا میلی مول لیتر میزان قند خون را نمایش می دهند که کافیست پس از نمایش عدد قندخون آن را بر 18 تقسیم کنید تا عدد واقعی را متوجه شوید.
 • فروشگاه معتبر: محصولاتی چون دستگاه تست قندخون نیازمند تاییدیه وزارت بهداشت و تاریخ انقضای محصول می باشند. فروشگاه های معتبر محصولاتی با کیفیت و برند مطمئنی را نیز ارائه می دهند. ضمانت پس از فروش از اهداف فروشگاه های معتبر است. به همین دلیل توصیه می شود هرگز کیفیت را فدای قیمت پایین نکنید و از فروشگاهی معتبر دستگاه قند خون را خریداری کنید تا علاوه بر گارانتی، برای تامین لوازم و قطعات جانبی نیز شما را آسوده خاطر کند.

سخن پایانی

دستگاه قندخون برای افراد دیابتی لازم است تا از خطرات احتمالی قندخون بالا آن ها را مطلع سازد. اما برای خرید دستگاه قندخون نیز همانند دیگر وسایل تجهیزات پزشکی لازم است نکاتی را در نظر بگیرید تا انتخابی مناسب داشته باشید.

فاکتورهایی که در این مطلب ذکر شدند همگی به انتخاب دستگاه قند خون مناسب به شما کمک می کنند. پس این نکات را به خاطر بسپارید تا دستگاه قند خون مناسب با عملکرد آسان و نمایش عدد دقیقی را خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *